wtorek, 2 września 2014

(2) Piątka, którą warto...

PRZECZYTAĆ O DALEKIM WSCHODZIE!Cała trylogia Haruki Murakamiego, zatytułowana "1Q84", według mnie jest zwieńczeniem kunsztu artystycznego autora. Świat realistyczny miesza się z mistyfikacją, prawda ze snami, marzenia z rzeczywistością. Murakami jest jednym z najwybitniejszych japońskich pisarzy. Liczę na to, że jego dorobek zostanie w końcu uhonorowany literacką nagrodą Nobla, ponieważ zasługuje na nią jak nikt inny.


Książka ukazująca cały proces dorastania, dojrzewania, wychodzenia za mąż i przebywania z nową rodziną w dawnych Chinach. Niektóre opisy przerażają dogłębnie, a niektóre wywołują uśmiech na twarzy. Ukazanie tak ważnych wartości jak przyjaźń, miłość, ale też brak więzów rodzinnych, okaleczanie się dla lepszej partii. Autorka opowiada to jakby sama w tym uczestniczyła, przez co książka jest jeszcze bardziej wartościowa. Polecam każdemu, niekoniecznie fanowi Dalekiego Wschodu.


"Pekińska koma", wielowątkowa powieść, skupia się przede wszystkim na opisie dojrzewania studentów Pekińskiego Uniwersytetu do buntu, który rozegrał się na placu Tian'anmen w 1989 roku.


Opis zetknięcia się kultury europejskiej a japońskiej. Na korzyść tej drugiej.


Powieść na podstawie historii jednej z najbardziej znanych japońskich gejsz. Prawdziwa, przedstawiająca tę pracę jako zwieńczenie sztuki, a nie prostytucję. Piękna i zachwycająca. Na jej podstawie powstał film, który dostał aż trzy Oscary: najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy.

2 komentarze:

  1. Wyznania gejszy i shogun to świetne książki, Reszty nie znam ale może kiedyś się na jakiś z tych tytułów pokuszę. Widzę, że jesteś zafascynowana azjatycką kulturą? :D

    OdpowiedzUsuń

Top Blog Sites

http://www.blogtopsites.com/lifestyle/">http://www.blogtopsites.com/v_183985.gif" alt="best lifestyle blogs" />
http://www.blogtopsites.com/lifestyle/" style="font-size:10px;">best lifestyle blogs

Google